04.12 (czwartek)

18:55 INAUGURACYJNY HEJNAŁ JAZZOWY
zagra MAREK STRYSZOWSKI
Ratusz, Rynek Główny
wstęp wolny

20:00 TYMON TYMAŃSKI & THE TRANSISTORS
Klub Żaczek, al. 3 Maja 5
bilety: w przedsprzedaży – 15 zł, w dniu koncertu – 20 zł

muzyka na żywo do filmu niemego – “Lokator” reż. Alfred Hitchcock
SNUB CUBE – Bartek Pieszka & Nikola Kołodziejczyk

TYMON & THE TRANSISTORS

Tymon Tymański – głos, gitary
Marcin Gonzo Galązka – głos, gitary
Arek Kraśniewski – bas
Filip Mutu Gałązka – bębny

Zespół Tymon & The Transistors powstał w lecie 2002 roku na Mazurach, gdzie Tymon Tymański prowadził muzyczne warsztaty w ramach festiwalu Przystanek Olecko. W składzie kwartetu, oprócz Tymańskiego, znaleźli się basista Radek Skrodzki (Frank Rubel, Wniebowcięci) oraz gitarzysta Marcin i perkusista Filip Gałązkowie (Wniebowcięci), synowie znanego mazurskiego poety i minstrela, Marka Gałązki. Rok później Skrodzkiego zastąpił trójmiejski muzyk Tomasz Kvajah Szymborski (Biafra); w tym samym czasie sekcja Szymborski/F. Gałązka zasiliła nową konfigurację legendarnej grupy Brygada Kryzys.

W powyższym składzie kwartet dokonał nagrania muzyki do głośnego filmu “Wesele” Wojtka Smarzowskiego, cierpkiej, obyczajowej satyry, będącej trafną karykaturą polskiego stylu biesiadowania oraz przywiązania do pieniądza. W filmie wybitne kreacje stworzyli Marian Dziędziel, Iwona Bielska, Jerzy Rogalski i Arkadiusz Jakubik; sam Tymon wystąpił w roli weselnego wodzireja. “Wesele” otrzymało cztery nagrody na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i siedem nagród Akademii Filmowej Orły 2003, między innymi za muzykę.

W roku 2007 Transistorsi, którzy w międzyczasie zagrali sporo tras po Polsce i krajach ościennych (m.in. w Czechach, Niemczech, Wlk. Brytanii, Litwie i Estonii), nagrali kolejną płytę pt. “Don’t Panic! We’re From Poland”. Tym razem muzyka, surowa i pełna hard-rockowych riffów, odeszła dość daleko od zappowskiej fanaberii pierwszego albumu; wspólnym mianownikiem pozostała frapująca różnorodność, tak charakterystyczna dla kompozycji Tymańskiego. Podczas trasy, promującej “Don’t Panic! We’re From Poland”, grupę opuścił Tomasz Kvajah Szymborski; zastąpił go gdyński basista Arek Kraśniewski.

Obecnie zespół pracuje nad soundtrackiem do musicalu, opartego na własnym scenariuszu, pod swojskim tytułem “Polskie Gówno”. Płyta ma być ostatnią częścią sowizdrzalskiego tryptyku, którego poprzednie epizody stanowią pamiętny “P.O.L.O.V.I.R.U.S.” oraz “Wesele”. Reżyserem “Polskiego Gówna” będzie Grzegorz Jankowski (Łossskot); w filmie będziemy mieli okazję zobaczyć całą plejadę luminarzy polskiej sceny alternatywnej (Transistorsi, Pink Freud, Mitch & Mitch, Von Zeit, Kobiety, Chłopięcy Zespół “Legitymacje”, Robert Brylewski i Guzik) oraz twórców kabaretowych (Grzegorz Halama, Mumio, Kabaret “Jurki”). Zdjęcia do filmu planowane są na przyszłe lato, natomiast płyta wyjdzie na jesieni przyszłego roku.

05.12 (piątek)

17:00 PRZESŁUCHANIA KONKURSOWE CZ. 1
Rotunda, ul. Oleandry 1
wstęp wolny

20:00 GRZEGORZ NAGÓRSKI QUARTET – “DEDICATION”
Rotunda, ul. Oleandry 1
bilety: studenci i uczniowie (za okazaniem ważnej legitymacji) – wstęp wolny, pozostali – 15 zł

KWARTET GRZEGORZA NAGÓRSKIEGO “DEDICATION”

Grzegorz Nagórski – puzon
Paweł Tomaszewski – fortepian
Łukasz Żyta – perkusja
Andrzej święs – kontrabas

Kwartet Grzegorza Nagórskiego powstał około 1998 roku, a tworzyli go Michał Tokaj – fortepian, Łukasz Żyta – perkusja, Adam Kowalewski – kontrabas oraz Grzegorz Nagórski na puzonie. Zespół istniał dwa lata, nie dokonał jednak żadnych nagrań fonograficznych. Po prawie sześcioletniej przerwie lider reaktywował zespół na początku 2007 roku z nowym kontrabasistą Andrzejem święsem i pianistą Pawłem Tomaszewskim. We wrześniu 2007 r. kwartet dokonał nagrań, a na początku 2008 roku ukazała się pierwsza autorska płyta puzonisty zatytułowana “DEDICATION”. Wszystkie kompozycje zawarte na krążku są autorstwa Grzegorza Nagórskiego i utrzymane są w stylistyce nowoczesnego jazzu z elementami szeroko pojętej muzyki latynoskiej. Brzmienie zespołu charakteryzuje akustyczne brzmienie, różnorodność barwy uzyskana w głównej mierze dzięki rozbudowanej warstwie aranżacyjnej kompozycji oraz wykorzystanie szerokiej palety barw puzonu poprzez użycie tłumików.

Grzegorz Nagórski – puzonista, kompozytor, doktor Zakładu Muzyki Jazzowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Jego debiut profesjonalny miał miejsce na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 1982 r. z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego w projekcie “Play Monk”. Karierę muzyczną rozpoczął jeszcze Podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach (1983-1987) współpracując z zespołami “New Coast”, “After Action Satisfaction” oraz “Young Power”. Z tym ostatnim dokonał dwóch nagrań fonograficznych oraz występował na Jazz Jamboree w Warszawie oraz na festiwalach europejskich takich jak: “Jazz and Blues” w Sztokholmie, “Berliner Jazz Tage” i “Molde Jazz Festiwal” w Norwegii.
Po ukończeniu studiów muzycznych w Katowicach, Grzegorz Nagórski otrzymał stypendium w University of Miami – USA, gdzie w 1993 roku otrzymał Master Degree. W tamtym okresie współpracował z multi instrumentalistą Ira Sullivanem, oraz wystąpił z: Ray Charlsem, Tito Puente, Joe Hendersonem, Michaelem Breckerem, Marią Schneider, Phil Woodsem, Slide Hamptonem, Johnem Fedchockem oraz Red Rodneyem. W roku 1994 wziął udział w “Jazz Fest” w University of Wisconsin – Green Bay gdzie wystąpił wspólnie z trębaczem Bobby Shew oraz wziął udział w Twenty-first Annual International Conference, Boston, Massachusets USA. Odroku 1995 do 1996 Grzegorz Nagórski był członkiem “Charlie Persip Super Big Band”, z którym współpracował w czasie swojego pobytu w Nowym Jorku.
Po powrocie do Polski w 1996r. Grzegorz Nagórski kontynuował swoją działalność artystyczną koncertując i nagrywając płyty z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi. W roku 1997 r. nagrał płytę z Robertem Majewskim “Coś dla ludzi”, a w 1998 roku rozpoczął współpracę z Henrykiem Miśkiewiczem, z którym nagrał płytę “Ja nie chcę spać”, oraz płyty “Karambola” W.Staroniewicza i “3 Nights”z Zbigniewem Namysłowskim. Płyty H. Miśkiewicza i W. Staroniewicza były nominowane do nagrody Fryderyków. W tym samym roku wystąpił na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie z Henrykiem Miśkiewiczem, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem, Michałem Miśkiewiczem oraz specjalnym gościem Joe Lovano. Rozpoczyna również współpracę z Jazz Big Band Graz (Austria) i w 1999 roku nagrał płytę “JBBG plays the music of Ed Neumeister”. “Ulice wielkich miast” to tytuł płyty nagranej w 1999 roku z Kubą Stankiewiczem i Ingą Lewandowską. Również w 1999 roku nagrał płytę z Izą Zając “Piosenki dla Armstronga” oraz wziął udział w koncercie Jazzmeni Janowi Pawłowii II”, którego efektem jest płyta “Droga do Ciebie”.
W 2000 roku wystąpił z EBU (European Brodcast Union) Jazz Orchestra z Bugge Wesseltoft i Lars Erik Gudim w Bergen (Norwegia) oraz nagrał z tą orkiestrą płytę. W roku 2000 współpracował z jednym z największych aranżerów i kompozytów wszech czasów Bobem Brookmeyer’em. Wystąpił z nim na festiwalu Salzburger Jazz Herbst (Austria) i w Wiena Koncert House oraz nagrał płytę “Jazz Big Band Graz plays music of Bob Brookmeyer”. W 2003r. Grzegorz Nagórski wziął udział w nagraniu drugiej płyty Kuby Stankiewicza i Ingi Lewandowskiej “Chopin Songbook”. Z programem tym wystąpił na JVC Festival w Warszawie oraz w Grazu i Rzymie. W 2004r. wziął udział w projekcie wybitnego saksofonisty Billy Harpera z jego kwintetem i chórem. W tym samym roku odbył dwie trasy koncertowe po Niemczech i Holandii z programem z płyty Adama Pierończyka “Amusos”.
W styczniu 2008 roku ukazała się pierwsza autorska płyta puzonisty “DEDICATION” nagrana w kwartecie wraz z Łukaszem Żytą na perkusji, Pawłem Tomaszewskim na fortepianie i Andrzejem święsem na kontrabasie.
Od roku 2000 wykłada puzon jazzowy w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie w 2005 roku obronił doktorat. Począwszy od 1996 r. do dnia dzisiejszego wybierany jest najlepszym puzonistą jazzowym w ankiecie czytelników magazynu “Jazz Forum”.

Paweł Tomaszewski ur. 10 czerwca 1983 r. Wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Wraz ze swoim triem jest laureatem: I miejsca na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlach w roku 2005, Grand Prix oraz nagroda Radia Kraków festiwalu Jazz Juniors 2005, Grand Prix festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa 2006. Z innymi zespołami: Grand Prix festiwalu Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze w roku 2006, I miejsce na Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Radomiu, dwukrotny zdobywca II nagrody na festiwalu Jazzga 2002 i 2003. Jest również dwukrotnym laureatem I nagrody indywidualnej na konkursie przy festiwalu Jazz nad Odrą w roku 2003 i 2004.
Gra w zespole Quintessence Eryka Kulma, z którym to nagrał płytę Back To The Presence. Współpracuje z Anną Serafińską w zespole Groove Machine oraz innych projektach wokalistki. Jest członkiem Kwartetu Grzegorza Nagórskiego, Kwartetu Jarosława śmietany oraz zespołu Damage Control. Występował w duecie oraz Kwartecie Leszka Żądło. Grał m. in. z Judy Bady, Larry Colielem (na festiwalu Jazz Guitar Summit w Krakowie), Kwintetem Krzysztofa Popka, Ewą Urygą, Krzysztofem Piaseckim, Bronisławem Dużym, Jorgosem Skoliasem oraz zespołem Walk Away. Występował na finale śląskiego Festiwalu Jazzowego z Rickiem Margitzą i Piotrem Wojtasikiem. W czerwcu 2006 r. odbył europejską trasę koncertową z zespołami Dean Brown Quartet oraz Eric Marienthal International Band. Z zespołem Deana Browna wystąpił również na festiwalu Jazz Na Starówce.
Wykładowca Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Puławach w roku 2007 oraz VII Międzynarodowego Kursu Big Bandów w Nysie. Na łamach Jazz Forum ukazała się pierwsza autorska płyta Tomaszewski Trio – Actual Proof.

Łukasz Żyta ur. 11.06.1975 r. w Bydgoszczy. Ukończył Państwowego Szkołę Muzyczną I i II st. im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy (1994). Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (1998)
Zadebiutował na jazzowej scenie w 1993 roku, biorąc udział w konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Youth Formation. Z zespołem Joint Venture został laureatem I nagrody na tym festiwalu w 1995, na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrody dla najbardziej obiecującej grupy na European Jazz Contest w Hoelaart (1996), jest laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998) .Otrzymał również wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odra we Wrocławiu (1998).
Muzycy z którymi współpracował i nagrywał to m.in. Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Olejniczak ,Tomasz Stańko, Kuba Stankiewicz, Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Andrzej Cudzich, Grzegorz Nagórski, Jarosław śmietana, Henryk Miśkiewicz, Darek “Oleś” Oleszkiewicz, Michał Tokaj, Piotr Wyleżoł,Aga Zaryan , Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak, Iza Zając, Ewa Bem, David Doruzka, Jaromir Honzak, Lee Konitz, Bennie Maupin, Dino Saluzzi, David Murray, David Friedman, Bobby Watson, Brad Terry, Tuna Otenel, William Galison, Steve Logan i inni.
Koncertował w Niemczech, Austrii, Czechach, na Węgrzech, we Włoszech, Słowacji, Izraelu, Grecji, Turcji, Bułgarii, Litwie, Rosji, Ukrainie, Białorusi.

Andrzej Święs Student Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
Współpracuje z Quartetem Soundcheck, Adamem Pierończykiem, Grzegorzem Nagórskim, Joachimem Menclem oraz trio Pawła Tomaszewskiego. Na swojej drodze muzycznej miał przyjemność spotkania i współpracy z takimi artystami jak: Lee Konitz, Janusz Muniak, Jan “Ptaszyn” Wróblewski, Wojciech Niedziela, Marcin Jahr.
Pasjonat muzyki improwizowanej, szczególnie ceniący akustyczne brzmienie.

06.12 (sobota)

17:00 PRZESŁUCHANIA KONKURSOWE CZ. 2
Rotunda, ul. Oleandry 1
wstęp wolny

20:00 PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING QUARTET
Rotunda, ul. Oleandry 1
bilety: studenci i uczniowie (za okazaniem ważnej legitymacji) – wstęp wolny, pozostali – 15 zł

PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING QUARTET

Paweł Kaczmarczyk – piano
Radek Nowicki – saxophones
Wojciech Pulcyn – double bass
Łukasz Żyta – drums

Paweł Kaczmarczyk – jeden z najwybitniejszych pianistów jazzowych młodego pokolenia, student Akademii Muzycznej w Katowicach, kompozytor, solista i sideman. Występuje w zespołach: Janusz Muniak Quartet, Adam Kawończyk Quartet, Monty Waters/Kazimierz Jonkisz Energy, Rafał Sarnecki Quintet, New Bone oraz prowadzi własne zespoły.

Otrzymał wiele nagród na festiwalach i konkursach:
– wyróżnienie w 2002 i nagrodę główną w 2003 na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni
– tytuł najlepszego instrumentalisty na Jazz Juniors w 2002
– nagrodę za najlepszą aranżację na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych “JUNIOR JAZZ 2006” w Usti nad Labem (Czechy)
– I miejsce w kategorii “Nadzieja Polskiego Jazzu” Jazz Top 2004-2007 w rankingu miesięcznika “Jazz Forum”
– Wyróżniony stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006)

W 2001 założył trio, w składzie: Michał Barański (kontrabas) i Paweł Dobrowolski (perkusja). Zespół czerpie inspiracje z dorobku Herbie Hancocka i Billa Evansa; nie są mu obce koncepcje Brada Mehldaua i Wayne’a Shortera. To muzyka pełna ciepła i wrażliwości, choć nie brakuje w niej elektryzującej dynamiki i awangardowych pomysłów.
Zespół zdobył:
– 1.miejsce na 26. Międzynarodowym Konkursie Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych “Jazz Juniors” (2002)
– “Grand Prix” na 40. Wrocławskim Festiwalu Jazzowym “Jazz nad Odrą” (2002)
– “Grand Prix” oraz statuetkę “Aniołka Jazzowego” na Bielskiej Zadymce Jazzowej 2005
– “Klucz do Kariery” na “Pomorskiej Jesieni Jazzowej”
– II nagrodę “Złotego Krokusa” na festiwalu w Jeleniej Górze
– medale w konkursie “Kultursalen Hörbiger” w Wiedniu (2004) – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych “JUNIOR JAZZ 2006” w Usti nad Labem (Czechy)

Paweł Kaczmarczyk występował na wielu festiwalach jazzowych, m. in. na 28.Leverkusener Jazztage (Leverkusen-Niemcy), Gulf Jazz Festival (Kuwait), Gulf Jazz Night (Dubai – United Arab Emirates), Goerlitz Jazztage (Goerlitz-Niemcy), 12. International Festival of Jazz Piano (Praga-Czechy), Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Forum Festival, Jazz en Nord (Lille-Francja), Lamantin Jazz Festiwal (Szombathely-Węgry), Jazzy Colors Festiwal (Paryż-Francja), Krakowskie Zaduszki Jazzowe w Chicago (USA), Prishtina Jazz Festiwal (Kosowo), Jazz Nad Odrą, Lotos Jazz Festiwal – Bielska Zadymka Jazzowa, Letni Festiwal w Piwnicy pod Baranami, Palatia Jazz Festiwal (Dirmstein – Niemcy), Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu oraz wiele innych.
Występował w najlepszych polskich (Tygmont, U Muniaka, Blue Note) i niemieckich (B-Flat-Berlin, Jazzschmiede-Düsseldorf, Jakobshof-Aachen) klubach jazzowych.

W lutym 2005 r. zespół KBD Trio nagrał debiutancki album “Live !”, który promował koncertami w Polsce i za granicą.
Paweł Kaczmarczyk współpracował m. in. z J.Muniakiem, A.Pierończykiem, Z.Namysłowskim, P.Jarzębskim, B.Suchankiem, J.Stefańskim, A.Kawończykiem, J.Skoliasem, M.Watersem, K.Jonkiszem, A.Rojkiem (Myslovitz), K.Popkiem, C.Konradem, T.Szukalskim, Z.Wegehauptem, M.Strzelczykiem, I.R.Jonesem, G.Piotrowskim, Z.Brock’iem, B.Terry’m, S.Kose.
Jest zdobywcą Oskarów Jazzowych – Grand Prix Jazz Society “Melomani” w kategorii “Nadzieja Melomanów 2005” a zespół KBD Trio otrzymał nagrodę Programu 2 TVP w kategorii “Album Roku 2005” za płytę “Live!”.

W tegorocznym “Jazz Forum” opublikowano wyniki corocznego plebiscytu Jazz Top. To w pewnym sensie ranking muzyków, przegląd sceny jazzowej w Polsce. Paweł Kaczmarczyk wraz ze swym zespołem zajął wysokie miejsce w kategorii Zespól Akustyczny (3, za Quartetem Tomasza Stańki oraz Simple Acoustic Trio). Uznanie zyskał też jako Muzyk Roku, Kompozytor, Pianista (2, za Leszkiem Możdżerem). Najważniejsze wydaję się jednak, że jego debiutancka płyta AUDIOFEELING została uznana Jazzowym Albumem Roku 2007, a on sam po raz czwarty z rzędu zwyciężył w kategorii Nadzieja Roku.

około 22:30 OGŁOSZENIE WERDYKTU XXXII JAZZ JUNIORS i JAM SESSION DO RANA
Rotunda, ul. Oleandry 1
wstęp wolny

07.12 (niedziela)

19:00 KONCERT LAUREATÓW XXXII JAZZ JUNIORS
oraz STAŃKO & WAGLEWSKI AKUSTYCZNIE
Rotunda, ul. Oleandry 1
bilety w przedsprzedaży: 50 zł ulgowy, 60 zł normalny, w dniu koncertu: 60 zł ulgowy, 70 zł normalny

STAŃKO & WAGLEWSKI AKUSTYCZNIE

Tomasz Stańko – trąbka
Wojciech Waglewski – gitary i śpiew

Wyjątkowe wydarzenie – wielka muzyczna niespodzianka czyli improwizowany koncert akustyczny. Wyjątkowe spotkanie żywiołowego jazzu w wykonaniu mistrza trąbki z muzyczną poezją wirtuoza gitary.

Tomasz Stańko
– trębacz jazzowy i kompozytor. Atutem sztuki Tomasza Stańki jest własny, odrębny ton, nastrojowy klimat, słowiańska melancholia, łatwo rozpoznawalne od pierwszego dźwięku, charakterystyczne brzmienie jego trąbki. Nagrał około czterdziestu albumów autorskich, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów i spektakli teatralnych. Koncertował niemal na całym świecie.

Wojciech Waglewski
– lider i założyciel zespołu Voo Voo. Biegle włada gitarą, nie mniej znajome mu są chyba wszystkie instrumenty świata, śpiewa. Muzyk studyjny i producent wielu płyt. Współpracował z czołowymi artystami jazzowymi.

REZERWACJA BILETÓW: agata@rotunda.pl

SPRZEDAŻ BILETÓW: www.biletyna.pl


Brak odpowiedzi do “Program 32 Festiwalu Jazz Juniors, który w dniach 4-7 grudnia będzie odbywał się w Krakowie”  

  1. Brak komentarzy

OdpowiedzKategorie

Posłuchaj muzyki z Poznania

Flash required

JazzEvent na Facebooku

%d bloggers like this: