Czy występuje lód w kraterze w pobliżu polarnych regionów księżyca ? LCROSS uderzył w Księżyc !

Poświęcony temu został specjalny podcast (videocast). Obejrzyj eksplozję na Księżycu i chmurę materii wyrzuconą 10 kilometerów w powietrze.

Będzie to widoczne z Ziemi – Obserwacja poczyniona teleskopem Lick Observatory (36 inch):

Podcast – relacja z misji – eksplozje na Księżycu

Eksplozja miała miejsce w piątek, 9 października o 16:10 czasu USA.

Oglądaj na żywo w Internecie na http://www.explo.tv sprawdź jak wydarzenia się rozwijają.

Za WPROST.pl:

W piątek o godz. 13.31 w Księżyc uderzyła rakieta skierowana przez amerykańską sondę LCROSS, a w kilka minut później sonda, która ją wysłała. Celem był krater w pobliżu południowego bieguna Srebrnego Globu. Całą operację NASA transmitowała na żywo na stronach internetowych oraz w swoim kanale satelitarnym.

Nie udało dostrzec się widzialnych oznak uderzenia w krater. Centrum kontroli misji podaje jednak, że spektrometr pracujący w podczerwieni wykrył miejsce uderzenia.

LCROSS, czyli Lunar Crater Observation and Sensing Satellite, to misja amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, mająca na celu poszukiwania wody na Księżycu. Sonda LCROSS odczepiła w czwartek górny człon rakiety Centaur i skierowała go w stronę Księżyca. Celem rakiety był krater Cabeus, który jest stale zacieniony, wobec czego naukowcy sądzą, że może tam znajdować się lód. Gdyby się okazało, że na Księżycu występuje woda w odpowiednich ilościach, znacznie ułatwiłoby to budowę bazy księżycowej.

Krater Cabeus znajduje się w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Rakieta uderzyła w jego dno, przypuszczalnie wybijając chmurę pyłu. Przez tę chmurę przeleciała sonda LCROSS, która później sama uderzyła w Księżyc kilka kilometrów dalej.

Podczas całej operacji sonda przesyłała dane z prędkością 1,5 Mbps do centrum operacyjnego misji NASA Ames. Pośrednikiem w tym procesie były anteny w Goldstone Deep Space Network Facility w Kalifornii.

Za RMFM :

Woda na Księżycu? Potwierdzi to kosmiczne zderzenie

W piątek wczesnym popołudniem w powierzchnię Srebrnego Globu uderzą dwa elementy sondy LCross ? najpierw rakieta, potem sama sonda. Celem tego eksperymentu jest poszukiwanie śladów wody na Księżycu.

Zaledwie kilkanaście dni po ogłoszeniu, że w księżycowym pyle jest wiele cząsteczek wody, eksperci z NASA chcą zobaczyć, co stanie się, gdy w głąb krateru w pobliżu bieguna uderzy kawał żelastwa. Oczekuje się, że nad powierzchnię Księżyca wniosą się setki ton pyłu. Ich obserwacja może wyjaśnić, czy jest tam lód.

Eksperci niemal do ostatniej chwili szukali odpowiedniego miejsca na kosmiczną kolizję. Gdy weźmiemy pod uwagę dwa aspekty sprawy ? wysoką zawartość wodoru oraz dobre oświetlenie ułatwiające obserwację, wybór krateru Cabeas jest słuszną decyzją – podkreślił szef misji LCross, Anthony Colaprete.

Jeśli nadzieje na znalezienie większych ilości wody się potwierdzą, ewentualni przyszli lunonauci nie będą musieli zabierać manierek z wodą z Ziemi.

LCROSS crashing into the moon!

LCROSS uderzający w Księżyc!

The webcast will also be streamed live into Second Life, with a viewing event at the amphitheater on Exploratorium Island. Emisja internetowa będzie także transmitowane w Second Life. Complete details at Wyczerpujące informacje na http://www.exploratorium.edu/worlds/secondlife.

www.cenic.org.


Brak odpowiedzi do “Eksplozje na Księżycu – woda na Księżycu”  

  1. Brak komentarzy

OdpowiedzKategorie

Posłuchaj muzyki z Poznania

Flash required

JazzEvent na Facebooku

%d bloggers like this: