Słuchacze wczorajszego koncertu tria Jeffa Balarda w klubie Blue Note w Poznaniu dostali mocnego całusa muzycznego. Sala była pełna – ludzie wyczuli, że może się ” cosik dobrego zadziać”. Ballard w roli lidera zespołu spajał, dynamizował rozmowy między gitarzystą Loueke a saksofonistą Miguelem Zenonem. Nie należę do ludzi lubiących tzw. “world music” ale podczas tego koncertu to właśnie tropikalne rytmy wciągały i pozwalały na myślowe odjazdy słuchających w inne rejony świata. W pewnym momencie czułem się jak bym był na plaży na Hawajach, a woda cicho biła o brzeg.

Podobało mi się jak wspaniale muzycy potrafili przyhamować, wyciszyć się (wtedy na sali też robiło się jak makiem zasiał), numery awangardowe, bebopowe przepletli z latynowskimi (portugalskimi?) impresjami Lionel’a Loueke’go – który nie tylko grał na gitarze ale i delikatnie śpiewał ckliwe melodie oraz dublował głosem swoje gitarowe solówki (a raczej odwrotnie). Nowoczesne kawałki twórców free jazzu zostały wdzięcznie podlane sosem z ciekawych południowych rytmów co zadecydowało o większej przystępności koncertu.

Notka biograficzna:

“JEFF BALLARD to wybitny perkusista sceny nowojorskiej, wieloletni stały członek zespołu Ray’a Charlesa., pod koniec lat 90. do współpracy zaprosił go Chick Corea. W ostatnich latach Ballard ‘zasilił’ skład Joshua Redman’s Elastic Band, współtworzy trio FLY (z Markiem Turnerem i Larrym Grenadierem) oraz jest członkiem Brad Mehldau Trio. Nagrywał i koncertował także z takimi sławami jak: Avishai Cohen, Buddy Montgomery, Mike Stern czy Danilo Perez, w magiczny sposób łącząc tradycyjne dźwięki z poszukiwaniem własnej muzycznej ekspresji
Jeffowi Ballardowi towarzyszyć będą dwaj inni giganci jazzu. Pierwszy z nich to pochodzący z Beninu, wszechstronnie utalentowany wychowanek samego Herbiego Hancocka (w szkole Thelonious Monk Insitute of Jazz) – LIONEL LOUEKE. Gitarzysta ten współpracował m.in. z: Waynem Shorterem, Angelique Kidjo, Richardem Bona… Znany jest z łączenia wyrafinowanych harmonii, smutnych melodii i muzyki afrykańskiej z konwencjonalnymi technikami gitarowymi. Składu Jeff Ballard Trio dopełnia MIGUEL ZENON – urodzony w Puerto Rico saksofonista altowy, występujący u boku Bobby’ego Hutchersona, Steve’a Colemana oraz w The Mingus Big Band. Współtworzy także SF Jazz Collective. Zenon czterokrotnie nagradzany był przez prestiżowy magazyn Downbeat jako wschodząca gwiazda saksofonu altowego! Wydał cztery świetnie przyjęte przez słuchaczy i krytykę autorskie płyty a jego debiutancki krążek uznany został przez New York Times za najważniejszą płytę 2002r.”


Brak odpowiedzi do “Koncert jazzowy Jeff Ballard, Lionel Loueke i Miguel Zenon”  

  1. Brak komentarzy

OdpowiedzKategorie

Posłuchaj muzyki z Poznania

Flash required

JazzEvent na Facebooku

%d bloggers like this: