Fale radiowe nieustannie napływają z kosmosu – nie słuchamy ich na co dzień, ale fizycy i zapaleńcy szukają w nich echa przedwiecznych kosmicznych wydarzeń. Dla mnie to fascynujące. (polecam książkę Stevena Hawkinga “Krótka historia czasu” – krótko i ciekawie na temat czarnych dziur, kwazarów, pulsarów itp. zagadnień)

Jak podaje źródło TVN24:

“Internet wykroczył już dawno poza granice atmosfery Ziemi. Można w nim znaleźć prawdziwe dźwięki z kosmosu, jakie zostały nagrane przez agencje kosmiczne i nasłuchujących amatorów. Dla chętnych czekają też całkiem poważne badania szmerów z odległych gwiazd.
“Muzyka kosmosu” może być usłyszana przez każdego z nas. Wystarczy nastawić radio pomiędzy stacjami i nasłuchiwać. Szumy które usłyszymy są właśnie dźwiękiem, jaki płynie do nas drogą radiową z odległych galaktyk.

Jednak, aby “usłyszeć” konkretne ciała niebieskie potrzeba już znacznie bardziej profesjonalnego sprzętu i przygotowania. Poza tym… trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Dlatego czasem lepiej oprzeć się na pracy profesjonalistów publikujących w Internecie.
Zobacz infografikę spacesounds.com – strona pełna odgłosów z kosmosu

Radio kosmiczne WWW

Nagrania, na jakie trafimy na licznych stronach to przede wszystkim wynik pracy agencji kosmicznych. Są to odgłosy zarejestrowane głównie przez radioteleskopy oraz urządzenia obserwacyjne, nasłuchowe i anteny sond kosmicznych, m.in. z sondy Cassini, krążącej wokół Saturna jakie można usłyszeć na naszej stronie.
Zobacz infografikę Sam zbuduj swój radioteleskop

Pokaźny zbiór takich odgłosów odnajdziemy m.in. na stronie zbudowanej w oparciu o materiały z NASA – “spacesounds.com”. Za pomocą prostej nawigacji po Układzie Słonecznym (plus dwa pulsary i czarna dziura) otwiera się przed nami szeroka gama odgłosów – od stuków, po melodie rodem z Odysei Kosmicznej.

Zrób to samemu

Dla poszukujących sygnałów z dalekich rejonów kosmosu godna polecenia będzie strona projektu naukowego SETI z uniwersytetu Berkeley (Search for Extra-Terrestrial Intelligence), dzięki której możemy wspomóc program poszukiwania pozaziemskiej inteligencji.
Tajemniczy szum z kosmosu
Bardzo głośny, nieznany dotąd kosmiczny szum, odkrył zespół z NASA Goddard.

Jeśli jednak chcemy sami rozpocząć “nasłuchiwanie” kosmosu (właściwie: obserwację obiektów astronomicznych z wykorzystaniem fal radiowych), zajrzyjmy na stronę radioastronomii Radio Jove, należącą do NASA. Tam znajdziemy – poza oprogramowaniem do analizy sygnału z radioteleskopów – wskazówki, jak samemu zbudować radioteleskop i “nasłuchiwać” dźwięków z kosmosu.

Staszek Maksymowicz//kwj”


Brak odpowiedzi do “Muzyka z kosmosu – posłuchaj gwiazd”  

  1. Brak komentarzy

OdpowiedzKategorie

Posłuchaj muzyki z Poznania

Flash required

JazzEvent na Facebooku

%d bloggers like this: