NASA zaprezentowała nowe zdjęcia ukazujące miliony galaktyk, gwiazd i planetoid sfotografowanych przez teleskop WIZE, który zakończył swoją misję w tym roku (2011).

Po raz pierwszy, agencja kosmiczna opublikowała ponad połowę z 2.7 mln. zdjęć wykonanych przez szerokie pole teleskopu Infrared Survey Explorer (WISE)

WISE rozpoczął pracę w grudniu 2009 roku i spędził 14 miesięcy na skanowaniu nieba w podczerwieni przed zamknięciem w lutym 2011.

Wart 320 mln dolarów teleskop kosmiczny polował na asteroidy i komety, a także bardziej odległe obiekty kosmiczne, ujawnił ich słaby blask. [Zdjęcia z NASA Teleskop WISE]

“Podczerwone oczy” WIZE’a były szczególnie przydatne kiedy trzeba było patrzeć przez gęste warstwy pyłu – teleskop pokazał wcześniej niewidoczne obiekty w bezprecedensowej szczegółowości.

Jak czytać te fotografie ?

Nie przedstawiają one obrazu widzialnego ludzkim okiem.

Kolory użyte w tych obrazach reprezentują określone długości fal promieniowania podczerwonego. Niebieski i cyjan (niebiesko-zielony) odzwierciedlają światło emitowane w paśmie 3,4 i 4,6 mikronów i pochodzi głównie z gwiazd. Zielony i czerwony odzwierciedla promieniowanie od 12 do 22 mikronów i jest głównie emitowane przez pył.

Teleskop badał całe niebo około 1,5 razy w czterech różnych długościach fal świetlnych.

WISE odkrył 20 nowych komet, ponad 33000 planetoid między Marsem a Jowiszem, i 133 obiektów znajdujących się blisko Ziemi (NEO), są to asteroidy oddalone 28.000.000 mil (około 45 milionów kilometrów) od Ziemi.

Zdjęcia, które właśnie zostały udostępnione obejmują około 57 procent zdjęć zrobionych przez WISE w trakcie swojej misji. Pozostałe obrazy wrzucone zostaną online na wiosnę 2012 roku.

“Cieszymy się, że wstępne dane zawierają miliony nowo odkrytych obiektów,” powiedział Fengchuan Liu, menedżer projektu WISE z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii

Do tej pory misja WISE wydała dziesiątki kolorowych zdjęć kosmosu, w których poszczególnym częstotliwościom światła podczerwonego zostały przypisane kolory, które widzimy naszymi oczami.

Całość kolekcji można zobaczyć na http://wise.ssl.berkeley.edu/gallery_images.html

Archiwum publiczne dla astronomów jest w Internecie na http://wise2.ipac.caltech.edu/docs/release/prelim/index.html.

Instrukcje dla miłośników astronomii, którzy chcą spróbować swoich sił w badaniach archiwum są na http://wise.ssl.berkeley.edu/wise_image_service.html


Brak odpowiedzi do “Najnowsze zdjęcia NASA – program WIZE 2011 – jak czytać te zdjęcia”  

  1. Brak komentarzy

OdpowiedzKategorie

Posłuchaj muzyki z Poznania

Flash required

JazzEvent na Facebooku

%d bloggers like this: