Wesela w czasie pandemii – zasady organizacji na dzień 22.10.2020 (cała Polska w czerwonej strefie)

Jak wygląda wesele w czasie koronawirusa?

Wesele na świeżym powietrzu to najnowszy trend w branży. Obecne tendencje to mniejsze i przez to bardziej klimatyczne wesela, lokalizacje z terenami zielonymi, bankiet i tańce na świeżym powietrzu oraz organizacja osobnej imprezy dla seniorów.

Czas pandemii wymusza zmiany w organizacji wesel. Młode pary muszą trzymać się zaleceń rządu w tym temacie i mieć do nich pozytywny stosunek – w końcu chodzi o zdrowie naszych najbliższych. Najnowsze wymogi ministerialne można sprawdzić pod linkiem https://www.gov.pl/web/rozwoj/wesela-przyjecia.

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, mogą wpłynąć w przyszłości na decyzje rządu i zaostrzyć obecne wytyczne. Sporo Par młodych relacjonuje, że ostatecznie swój udział potwierdziła tylko połowa z zaproszonych gości.

Małe jest piękne - wesela na mniejszą ilość gości mają swój urok - Gentle Jazz Trio w Zagrodzie Bamberskiej

Małe jest piękne - wesela na miejszą ilość gości mają swój urok - Gentle Jazz Trio w Zagrodzie Bamberskiej

Aktualnie w cenie są bardziej „przewiewne” lokalizacje wesel. Pałac z pięknym ogrodem czy parkiem będzie lepszy niż ciasna sala weselna w środku miasta nie dysponująca choćby własnym dziedzińcem. Wesela na mniejszą ilość osób można zorganizować w namiocie zwanym jurtą. Namiot taki montuje dla nas specjalistyczna firma weselna a jego usytuowanie może zachwycić, np. na leśnej polanie, w starym forcie czy tuż nad brzegiem rzeki. Drewniany parkiet taneczny montowany jest pod gołym niebem. Przyozdobiony lampionami nadaje imprezie romantyczny charakter i zapewnia doskonały przewiew.

wesele w czasie pandemii - weselny parkiet na świeżym powietrzu - slub w jurcie

Weselny parkiet na świeżym powietrzu

 

W kwestii osób w podeszłym wieku, szczególnie narażonych na ciężkie przechorowanie COVID-19, niektórzy rozważają zaproszenie ich na osobną imprezę, np. dzień po. W mniejszym gronie i już bez młodej ekipy będą po prostu bezpieczniejsi.

 

Do aktualnych obowiązków organizatorów wesel należy:

 • ograniczenie liczby gości zgodnie z aktualnymi przepisami – maksymalna liczba uczestników imprezy to 150 osób z wyłączeniem ich obsługi
 • poinformowanie gości i obsługi, że w imprezie nie mogą brać udziału osoby chore na COVID-19, zakażone SARS-CoV-2, przebywające w kwarantannie, izolacji, manifestujące objawy ze strony układu oddechowego.
 • poinformowanie gości o wytycznych dotyczących wszelkich ustalonych zasad panujących w miejscu imprezy.
 • dysponowanie pełną listą gości i obsługi imprezy wraz z kontaktami do udostępnienia w razie potrzeby organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
 • ograniczenie spotkań i narad wewnętrznych
 • sadzanie przy jednym stoliku osób z tej samej rodziny lub z jednego gospodarstwa domowego, w innym przypadku zastosować redukcję osób przy stole o 20% względem standardowego usadzenia;
 • zapewnienie płynu dezynfekcyjnego w sali jadalnianej i przy toaletach
 • dostosowanie liczby kelnerów do liczby gości; 1 kelner na nie więcej niż 15 osób.  Dany stół powinien być obsługiwany przez tego samego kelnera lub przez ten sam zespół kelnerski.

 

Ilość gości weselnych w czasie pandemii

Strefa Żółta (od 19.10.2020 r.) – organizacja imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne) z udział max 20 osób – bez możliwości zabawy tanecznej. Uczestnicy wesel, konsolacji lub przyjęć komunijnych, a także innych przyjęć okolicznościowych mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje.

Strefa Czerwona (od 19.10.2020 r.) – zakaz organizacji ww. imprez okolicznościowych.

 

Co z maseczkami ma weselu?

Na weselu goście i para młoda mogą nie zakrywać ust i nosa (tak samo jest podczas ślubu). Natomiast obsługa ze strony lokalu (catering, kelnerzy) już obowiązek noszenia maseczek posiada.

Uczestnicy wesel, konsolacji lub przyjęć komunijnych, a także innych przyjęć okolicznościowych mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje.

Śluby cywilne w czasie pandemii

Informacje odnośnie zasad należy każdorazowo sprawdzić we właściwym dla zainteresowanych USC. W większości urzędów śluby odbywają się tylko w obecności pary młodej i świadków. W niektórych USC spotyka się transmitowanie uroczystości na ekranie dla gości czekających np.  W pobliskim budynku lub w holu USC. W niektórych miejscowościach udzielanie ślubów zostało zawieszone.

Na przykład w Gdyni (według najnowszych zmian w obostrzeniach, wprowadzonych przez rząd 25 lipca) dozwolony jest udział łącznie 18 osób podczas ceremonii ślubnych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Limit ten nie obejmuje pracowników USC, tj. urzędnika udzielającego ślubu oraz uświetniającego uroczystość muzyka. W każdym z miast limit jest inny – uzależniony od powierzchni sali USC i biorący pod uwagę konieczność zachowania 1,5 m odstępu między gośćmi.

Nadal istnieje obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w budynkach użyteczności publicznej, a co za tym idzie – w Urzędzie Stanu Cywilnego również. Wyjątkiem jest tutaj para młoda, która podczas zawierania małżeństwa może na sali ślubów zdjąć zakrycie.

Gentle Jazz Trio na dachu hotelu Monopol we Wrocławiu

Początek wesela jako bankiet na świeżym powietrzu - Gentle Jazz Trio na dachu hotelu Monopol we Wrocławiu

Na wesele mogą przyjść tylko osoby zdrowe

Według nowych wytycznych w weselach mogą brać udział tylko osoby zdrowe. Do obowiązku pary młodej należy zebranie informacji na temat stanu zdrowia gości. Gdyby jednak doszło do zakażenia koronawirusem, wtedy informacje te muszą być przekazane do sanepidu.

 

Sale weselne też mają obowiązki pandemiczne.

Wytyczne GIS i rządu mówią o konieczności dezynfekowania powierzchni, z którymi będą stykać się goście. Dotyczy to przede wszystkim klamek, uchwytów, stołów, oparć krzeseł, toalet. Przy wejściu na salę weselną i w łazienkach muszą być natomiast zapewnione płyny do dezynfekcji.

 

Dystans społeczny podczas wesel

Organizatorzy wesel będą musieli też zadbać o to, by możliwe było zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy gośćmi siedzącymi przy stołach na weselu. Obecnie ten dystans wynosi 1,5 m. Stoły będą ustawiane w większych odległościach od siebie niż do tej pory. Przy każdym stoliku będzie też siedziało mniej osób.

 

Większa liczba kelnerów

Na weselach konieczne będzie zatrudnienie większej liczby kelnerów, którzy będą przynosić posiłki bezpośrednio gościom. Stoły samoobsługowe są zakazane. Najlepiej by jeden kelner obsługiwał jeden stolik i stykał się maksymalnie z 15 gośćmi.

 

Dodatkowe pomysły by zwiększyć bezpieczeństwo wesela (nie obowiązkowe):

 • Jeśli wesele odbywa się w namiocie, można podnieść plandekę z dwóch przeciwnych stron dla lepszego przewiewu
 • Przeprowadź elektroniczny pomiar temperatury gości przed wejściem ma salę weselną
 • Poproś gości aby podczas składania życzeń ograniczyli się tylko do podania dłoni (możemy poprosić księdza o zakomunikowanie tego na koniec mszy)
 • Poproś gości aby podziwiali pierwszy taniec ze swoich miejsc przy stolikach
 • Spraw by jak najwięcej atrakcji weselnych (jeśli pogoda na to pozwala) było na świeżym powietrzu (bankiet na początku wesela, składanie życzeń, wspólne zdjęcie, ognisko, animacje dla dzieci)
 • Zorganizuj taką oprawę muzyczną, która oprócz walorów tanecznych będzie przyjemna dla samego słuchania. Być może część gości zrezygnuje z tańców – niech muzyka nie zagłusza ich rozmów przy stoliku – przykładem może być zespół Gentle Jazz Trio & DJ Dany, który stawia na nieco bardziej ambitny, ale wszystkim znany repertuar z obszaru swing, soul, covery pop, latino oraz dba o przyjazną akustyczną atmosferę. Więcej informacji o Gentle Jazz Trio & DJ Dany znajdziesz pod tym linkiem.
Gentle Jazz Trio w namiocie -ślub-w-jurcie

Występ zespołu Gentle Jazz Trio w namiocie weselnym (ślub w jurcie)

 

Wesele w czasie pandemii ma ten pozytywny aspekt, że będzie oryginalne i dlatego długo wspominane przez uczestników. Podziel się swoimi spostrzeżeniami na temat wesel w czasie pandemii w komentarzach.

Strona w temacie: wesele w czasie pandemii, wesela a koronawirus, organizacja wesel w pandemii.


Brak odpowiedzi do “Wesele w czasie pandemii”  

 1. Brak komentarzy

OdpowiedzKategorie

Posłuchaj muzyki z Poznania

Flash required

JazzEvent na Facebooku

%d bloggers like this: