Ostatnio zaintrygowało mnie odkrycie rosyjskiego naukowca z SSAI, Goddard Space Flight Center (USA) – Alexandra Kashlinsky’ego. Wspomniano o tym odkryciu w programie Zagadki wszechświata z Morganem Freemanem (odcinek 3 o tym czy wszechświat jest nieskończony).

Chodzi o wynik pomiarów zmiany położenia gromad galaktyk poruszających się ok 1000 km/sekundę – o wiele szybciej niż przewidywania astronomów, jakby wbrew standardowej prędkości rozszerzania się wszechświata i w dodatku wszystkie badane gromady zdążają w jednym kierunku (są zasysane?) – w stronę gwiazdozbioru Centaura i Żagla (Vela).

Wśród teorii wyjaśniających to zjawisko jest m.in. wpływ odrębnego wszechświata (bąbla) na nasz. Byłby to jeden z pierwszych argumentów potwierdzających istnienie wieloświata.

Sam Kashlinsky wątpi aby był to wpływ ciemnej materii (stanowi 22–23% bilansu masy-energii Wszechświata, niewidocznego źródła grawitacji, dzięki której wyjaśnia się anomalie w rotacji galaktyk i ruchu galaktyk w gromadach) czy ciemnej energii (74% masy Wszechświata, powodującej coraz szybszą ekspansję wszechświata).

Kilka linków, dla chcących zgłębić temat:

Wywiad z Alexandrem Kashlinsky’m (eng.): http://www.techbriefs.com/links/5080

Artykuł o Dark Flow z New Scientist (pdf eng.): Dark flow: Proof of another universe?

Strona Alexandra Kashlinsky : http://www.kashlinsky.info


Brak odpowiedzi do “Dr. Alexander Kashlinsky i jego odkrycie astronomiczne “Dark Flow””  

  1. Brak komentarzy

OdpowiedzKategorie

Posłuchaj muzyki z Poznania

Flash required

JazzEvent na Facebooku

%d bloggers like this: